מזנון לעצלנים

אחותי לא אוהבת שאני קוראת לשידה בסלון "מזנון". "מי קורא לזה היום מזנון??" היא שואלת. אז מסתבר שדווקא לא מעט אנשים קוראים לזה ככה. למה השידה הזאת בעצם מכונה מזנון? על שם הרהיט הארוך שמגישים עליו צלחות ב"ארוחת מזנון". ברור שזו סיבה טפשית, במיוחד כי אנחנו אף פעם לא מניחים שם צלחות אבל המילה הזאת דבקה בי איכשהו. באיקאה קוראים לשידות האלה – בלי להתחכם יותר מדי – "ריהוט למדיה" ורצה הגורל שנתקענו עם אחת כזאת.

שידת איקאה לפני הצביעה

רגע לפני שאנחנו זורקים אותה וקונים חדשה, החלטנו לצבוע אותה בצביעה מהירה לעצלנים. תומר ביקש שהצבע יהיה קיצוני, כזה שאי אפשר לפספס. בחרתי בצבע אוניאור של נירלט שנקרא kiwi lime וכשמו כן הוא – ירוק צהוב זרחני ומתאים לכריות שמפוזרות על הספה. עדיין לא החלטתי אם השינוי מרענן או מסנוור, אבל בזמן שאני מתלבטת תומר כבר הוריד לשידה את הרגליים ותלה אותה על הקיר.

יבשה ותלויה בסלון

אז מה זו צביעה לעצלנים? גודלה של השידה לא איפשר לי לעבוד בבית במזגן ולכן רציתי לסיים כמה שיותר מהר. וויתרתי על שלב השיוף הראשוני וכדי שהצבע יתפס התחלתי בצביעה בפריימר על בסיס שמן (זה פריימר שמיועד לעץ ולא לחומרים סינטטים כמו החומר שהשידה עשויה ממנו, אבל אם רוצים לוותר על שלב השיוף מורחים אותו והצבע נתפס). זו לא שיטת צביעה קלאסית מומלצת ואני משתמשת בה רק כשמדובר ברהיט שאין לי סנטימנטים אליו, ככה שאם הצבע לא נתפס טוב או שבחלק מהמקומות רואים מעט סימנים אני לא מתרגשת. בכל מקרה, כנראה שיחק לי המזל כי הצביעה יצאה חלקה ואחידה.

גם על שלב מריחת הלכה השקופה וויתרתי, דבר שאני עלולה להתחרט עליו בעתיד אם הצבע יתקלף, אבל אם רוצים לחסוך בעלויות ובעיקר בזמן ושוב, אם הרהיט שעובדים עליו לא חשוב לכם במיוחד, אז זה אחלה קיצור דרך.

החומרים הדרושים:

  • רהיט או חפץ מעץ אותו אתם רוצים לצבוע
  • פריימר- צבע מקשר סינטטי לעץ, רצוי על בסיס שמן
  • סמרטוט שאתם לא צריכים
  • צבע על בסיס מים (אני צבעתי בצבע "אוניאור" של נירלט)
  • מברשת או ספוג לצביעה

מה עושים?

 1. מנקים את השידה וצובעים בפריימר- צבע מקשר לעץ וממתינים לייבוש מלא. (מרחתי את הפריימר באמצעות סמרטוט ישן- אם כבר עצלנות אז עד הסוף).
 2. מאחר שלא מפרקים את השידה לצורך הצביעה, צובעים תחילה את הדפנות והחיבורים ורק לאחר מכן צובעים את השידה כולה. ממתינים לייבוש מלא וצובעים בשכבת צבע עבה נוספת.
 3. רצוי למרוח שכבת לקה שקופה ולהמתין לייבוש מלא. (כאמור, גם על השלב הזה דילגתי במסגרת חום יולי אוגוסט).

צביעה בפריימר

צביעת הדפנות והחיבורים

ממתינים לייבוש שכבת הצבע הראשונה

שידה בצבע kiwi lime

לא בטוחה אם זה מרענן או מסנוור
מאת משומשו:

בהצלחה 🙂 כמו שכתבתי, זה לא המתכון לצביעה מושלמת אבל לפעמים זה מספיק

מאת Idit Halevy:

תודה. זהו, פה הגיע הרגע בו נפלה ההחלטה שאני כן אצבע את ה"מזנון" שלי בדיוק לפי מה שהסברת כי כל הלחץ שלי היה מהשיוף ואיך אני בדיוק אעשה זאת בבית…..תודה <3

נגישות